O czym należy pamiętać przy wyborze płytek łazienkowych?

Duży wybór płytek na rynku sprawia iż w przypadku kiedy chcemy zaprojektować łazienkę mamy bardzo wiele możliwości. Powinniśmy zwracać na jakość, rodzaj płytek ale także na wielkość naszej łazienki, przykładowo łazienki które posiadają okna z pewnością będą nieco jaśniejsze, w tym przypadku możemy zastosować ciemniejsze płytki, będą dobrze współgrały, w przypadku mniej doświetlonej łazienki dobrym wyborem będą płytki białe lub też jasne. Dzięki temu sprawimy iż będziemy dobrze czuli się w pomieszczeniu, odpowiednia kolorystyka pozwoli wizualnie powiększyć nieco naszą łazienkę.

Jakie płytki wybrać na podłogę a jakie na ścianę?

Naturalnie powinniśmy zwrócić uwagę na strukturę płytki, przykładowo w mniejszych łazienkach lepiej sprawdzą się płytki proste, nieposiadające wzorów. W przypadku dużych łazienek możemy zdecydowanie wybrać interesujący wzór, obecnie możemy znaleźć płytki przykładowo imitujące deski, panele podłogowe. Z pewnością będzie to bardzo eleganckie rozwiązanie do nowoczesnej łazienki. Dodatkowo także często możemy znaleźć wiele różnych płytek które będą naśladowały wzory naturalnego granitu.

Płytki które układamy na podłodze będą naturalnie różniły się od płytek które znajdą się na naszej ścianie, płytki podłogowe najczęściej będą grubsze, gres może posiadać grubość przykładowo 10 mm. Na ścianach czy też w przypadku kiedy będziemy obudowywali wannę lepiej wybrać cienkie płytki ceramiczne, które dzięki mniejszej wadze będą lepiej trzymały się naszej ściany. Dostępne obecnie nowoczesne kleje, techniki montażowe pozwalają na zamontowanie grubszych płytek także na ścianach łazienki, obecnie mamy w tym przypadku coraz więcej możliwości.

Oczywiście powinniśmy zastanowić się także nad kształtem płytek, niejednokrotnie kształt będziemy dobierali do kształtu naszej łazienki, jeżeli nasza łazienka jest przykładowo nieco węższa, natomiast długa z pewnością dobrym pomysłem mogą być wąskie dłuższe płytki które będą optycznie ją powiększały. Mogą być to przykładowo płytki 30 x 120 cm z kolekcji cerrad tacoma white które prezentują się bardzo dobrze. Oczywiście znajdziemy także cieńsze, grubsze płytki które pozwolą na uzyskanie efektu którego będziemy oczekiwali.